Eesti noorte edu rahvusvahelisel loodusteaduste olümpiaadil

Kuupäev:

Eesti võistkond 20. rahvusvahelise loodusteaduste olümpiaadi lõputseremoonial. Vasakult: Säde Jakobson (juhendaja), Silvia Nafthal, Jan Hendrik Järvemets, Kristofer Torokoff, Jasper Vähk, Joel Rehe, Richard Olev, Tai korraldustiimi liige, Hanna-Riia Allas (juhendaja) Foto: Tartu ülikooli teaduskool

Eesti õpilased pälvisid kaks hõbe- ja neli pronksmedalit 20. rahvusvahelisel loodusteaduste olümpiaadil. Tai pealinnas Bangkokis 1.–10. detsembrini korraldatud võistlusel osales 311 õpilast 55 riigist.

Hõbemedali pälvisid Silvia Nafthal Gustav Adolfi gümnaasiumist ja Jasper Vähk Tallinna reaalkoolist. Pronksmedali teenisid Joel Rehe Tallinna reaalkoolist, Jan Hendrik Järvemets Pärnu Mai koolist ning Kristofer Torokoff ja Richard Olev Gustav Adolfi gümnaasiumist. Olümpiaadi üldvõit läks Hiina Taipeisse.

Rahvusvahelisel loodusteaduste olümpiaadil lahendavad kuni 15-aastased kooliõpilased  kahes teoreetilises võistlusvoorus individuaalselt ülesandeid nii füüsikast, keemiast kui ka bioloogiast. Lisaks toimub võistkondlik eksperimentaalvoor. Sel aastal käsitleti võistlusel jätkusuutlikku põllumajandust ja toidutööstust.

Teoreetilises voorus arvutasid võistlejad väävliühendite sisaldust duriani kasvatajate viljades ja hindasid puuoksal rippuvate puuviljade jõumomente. Eksperimentaalvoorus määrasid õpilased spektrofotomeetria abil Tai jasmiiniriisi rauasisaldust ja uurisid mikroskoobi all enda valmistatud taimepreparaate.

Pingeliste võistlusvoorude vahel külastati kultuuriprogrammi raames Bangkoki Kuninglikku Paleed ja Wat Pho templit, Muang Borani vabaõhumuuseumi ning kohalikku teadusmuuseumi. Võistluse lõputseremooniale järgnes kultuuriõhtu arvukate etteastetega Taist ja teistest osalejariikidest.

Eesti loodusteaduste olümpiaadi žürii liikmetest aitasid võistlejaid ette valmistada Kaarel Kivisalu, Jörgen Metsik, Iris Merilo, Darja Lavõgina ja Karl-Erik Volberg. Olümpiaadile sõitsid ülesandeid tõlkima Hanna-Riia Allas ja Säde Jakobson.

Eesti õpilaste ettevalmistust ja osalemist rahvusvahelistel võistlustel korraldab Tartu ülikooli teaduskool. Rahaliselt toetas ettevõtmist haridus- ja teadusministeerium.

Tartu ülikooli teaduskool

Jagan artiklit

Liitu uudiskirjaga

- Saadame sulle uudiseid Loodusajakirja värskete väljaannete ja muude olulisemate teemade kohta

Viimased artiklid

Artiklid tellijatele

Inimaru tehisaru ajastul

Horisondi uues artiklisarjas „Aru ja tehisaru“ vaatame, mis on tehisaru, , mida see suudab, kuidas tehisaru kasutada ja millised riskid on sellega seotud.

PALVERÄNDURITE JÄLGEDEL | Kas vagamees, rüütel, sant või seikleja? Keskaegsete palverändurite kirju maailm

Märtsi alguses avatakse Niguliste muuseumis näitus liivimaalaste keskaegsetest palverändudest, keskendudes Eestist ja Lätist päevavalgele tulnud arheoloogilistele leidudele. Näituse puhul ilmub tänavu Horisondis mitu teemakohast artiklit.

HARAKALE HAIGUS | Verevoolus päratissoolest

Tekst: Ken Kalling Nii nimetas Friedrich Reinhold Kreutzwald hemorroide. Kuigi...

MAA, ILM JA MÕNDA | Ilm, taevas ja põrgu

Eestlased on alati ihanud sooja. Ka sepp Ivan Orav olevat rahul põrgu kliimaga.