Eesti mükoloogiaühing on valinud 2024. aasta seene

Kuupäev:

Kamperriisikas Foto: Vello Liiv / eElurikkus

Riisikad on meie metsapuude truud kaaslased, kuna moodustavad puudega kooselus seenjuure ehk mükoriisa. Nende viljakehade sees on peidus erilised käigud, millest tilgub vigastamisel justkui piima. Riisika perekond on liigirikas ja kuulub pilvikulaadsete seltsi kandseente hulgas.

Kamperriisikas (Lactarius camphoratus) on Eestis tavaline seeneliik, mida paljud seenekorjajad veel hästi ei tunne. Kamperriisikas on väike, kuni 5 cm laiuse õhukese kübaraga, tume-punakaspruun kuni mustjaspruun. Seeneliha lõhnab nagu karri või kuivatatud sigur, maitseb omapäraselt vürtsikalt ja selle vigastamisel eritub valge piimmahl. Toiduks tarvitamiseks seda liiki kupatada pole vaja, pigem on soovitav kuivatada ning kasutada toidu maitsestamiseks. Kamperriisikas kasvab meil koos okaspuudega, nii kuusikutes kui okas-segametsades. Viljakehi võib leida juulist oktoobrini.

Kamperriisikaga koos soovib mükoloogiaühing 2024. aastal tõmmata tähelepanu ka teistele sarnastele riisikatele, eriti männiriisikale ja lutikariisikale. Õpime neid seeni tundma ja paneme vaatlused kirja!

Eesti mükoloogiaühing

Jagan artiklit

Liitu uudiskirjaga

- Saadame sulle uudiseid Loodusajakirja värskete väljaannete ja muude olulisemate teemade kohta

Viimased artiklid

Artiklid tellijatele

Inimaru tehisaru ajastul

Horisondi uues artiklisarjas „Aru ja tehisaru“ vaatame, mis on tehisaru, , mida see suudab, kuidas tehisaru kasutada ja millised riskid on sellega seotud.

PALVERÄNDURITE JÄLGEDEL | Kas vagamees, rüütel, sant või seikleja? Keskaegsete palverändurite kirju maailm

Märtsi alguses avatakse Niguliste muuseumis näitus liivimaalaste keskaegsetest palverändudest, keskendudes Eestist ja Lätist päevavalgele tulnud arheoloogilistele leidudele. Näituse puhul ilmub tänavu Horisondis mitu teemakohast artiklit.

HARAKALE HAIGUS | Verevoolus päratissoolest

Tekst: Ken Kalling Nii nimetas Friedrich Reinhold Kreutzwald hemorroide. Kuigi...

MAA, ILM JA MÕNDA | Ilm, taevas ja põrgu

Eestlased on alati ihanud sooja. Ka sepp Ivan Orav olevat rahul põrgu kliimaga.