Eesti mükoloogiaühing on valinud 2024. aasta seene

Kuupäev:

Kamperriisikas Foto: Vello Liiv / eElurikkus

Riisikad on meie metsapuude truud kaaslased, kuna moodustavad puudega kooselus seenjuure ehk mükoriisa. Nende viljakehade sees on peidus erilised käigud, millest tilgub vigastamisel justkui piima. Riisika perekond on liigirikas ja kuulub pilvikulaadsete seltsi kandseente hulgas.

Kamperriisikas (Lactarius camphoratus) on Eestis tavaline seeneliik, mida paljud seenekorjajad veel hästi ei tunne. Kamperriisikas on väike, kuni 5 cm laiuse õhukese kübaraga, tume-punakaspruun kuni mustjaspruun. Seeneliha lõhnab nagu karri või kuivatatud sigur, maitseb omapäraselt vürtsikalt ja selle vigastamisel eritub valge piimmahl. Toiduks tarvitamiseks seda liiki kupatada pole vaja, pigem on soovitav kuivatada ning kasutada toidu maitsestamiseks. Kamperriisikas kasvab meil koos okaspuudega, nii kuusikutes kui okas-segametsades. Viljakehi võib leida juulist oktoobrini.

Kamperriisikaga koos soovib mükoloogiaühing 2024. aastal tõmmata tähelepanu ka teistele sarnastele riisikatele, eriti männiriisikale ja lutikariisikale. Õpime neid seeni tundma ja paneme vaatlused kirja!

Eesti mükoloogiaühing

Jagan artiklit

Liitu uudiskirjaga

- Saadame sulle uudiseid Loodusajakirja värskete väljaannete ja muude olulisemate teemade kohta

Viimased artiklid

Artiklid tellijatele

TUNNE LOODUST | Kas sisalik või vesilik?

Tekst: PIRET PAPPEL „Ja siis nägin täna veel sisalikku. Ta...

TEHNOKRAADI KROONIKAD | Aju-arvuti liidesed aitavad halvatutel suhelda ja liikuda

Tekst: ÜLAR ALLAS Ajaloo koidikust peale on otsitud võimalusi parandada...

Ilm ja eesti kirjandus

Tekst: AIN KALLIS Need ilmad on kodused. / Need on...