Ornitoloogiaühing ootab fotosid järgmise aasta linnust

Kuupäev:

Käo häält teavad kõik, kuid liigist on vähe häid fotosid. Sellel pildil istub kägu kuldrenetipuul Foto: Locoguapa / Wikimedia Commons

Eesti ornitoloogiaühing on valinud 2024. aasta linnuks käo, kes on rohkem tuntud rahvapärimuses, kuid kelle bioloogiast ja rollist ökosüsteemis teatakse vähe. Aasta linnu tegevustes saab kaasa lüüa juba nüüd, annetades ornitoloogiaühingule enda tehtud käofotosid.

Kägu (Cuculus canorus) on Eestis üldlevinud linnuliik. Ta on olnud inimestele hästi teada, mida tõendab ka rohke folklooripärand, ometi pole seda liiki meil kunagi spetsiaalselt uuritud ega ka liigi bioloogiat lähemalt tutvustatud. Käo aasta linnuks valimine aitab uurida liigi pesitsusbioloogiat ja rännet, kirjeldada ja tutvustada ökoloogilisi seoseid.

Kuna kägu on pigem kuulda, kui näha, on temast häid pilte vähe. Sestap alustab ornitoloogiaühing käofotode kogumist, et oleks piisavalt ülesvõtteid aasta linnu kodulehele ja infotrükistele. Tähelepanelikud loodusvaatlejad ja -fotograafid, kel on õnnestunud kägu jäädvustada, saavad oma fotod ühingu pildipanka annetada vastava veebivormi kaudu: eoy.ee/fotoannetus.

Ornitoloogiaühing korraldab liigi tutvustamiseks õpitubasid koolilastele, loodus- ja kirjandusõhtuid ning veebiviktoriini kõigile huvilistele, kogub käovaatlusi ja koostöös Eesti Rahvaluule Arhiiviga käopärimust, paigaldab lindudele GPS-saatjad saamaks infot kägude tegevusest pesitsusajal ning liikumistest kodupiirkonnas, rändeteedel ja talvitusaladel.

Käo aasta uudiseid ja tegevusi saab alates jaanuarist jälgida aasta linnu kodulehel ja Eesti ornitoloogiaühingu Facebooki lehel.

Aasta linnu projekti toetab SA Keskkonnainvesteeringute Keskus.

Eesti Ornitoloogiaühing valib aasta lindu 1995. aastast ja kägu on järjekorras kolmekümnes aasta lind. Aasta linnu valimise eesmärk on tutvustada avalikkusele üht Eestis esinevat linnuliiki või liigirühma, samuti kaasata loodushuvilisi valitud liigi uurimis- ja kaitsetegevustesse.

Lisateave:
Jaanus Aua
Käo aasta eestvedaja
Tel 5664 9369
jaanus.aua@gmail.com

Jagan artiklit

Liitu uudiskirjaga

- Saadame sulle uudiseid Loodusajakirja värskete väljaannete ja muude olulisemate teemade kohta

Viimased artiklid

Artiklid tellijatele

TEGUTSE TEADLIKULT | Küünlad loodushoidlikult põlema!

Tekst: MARTIN TIKK Fotod: RAGNE KRUPENENKOV Päevavalgust jääb aina vähemaks...

Talvitumine parasvöötmes on putukate ellujäämise meistriklass

Põhjaparasvöötmes levinud asukad õitsevad, paljunevad ja kasvavad aprillist septembrini,...

INTERVJUU | Kai Punger: lapsed tahavad õpetajaga suhelda

Kai Pungeriga vestelnud Piret Pappel KAI PUNGER on sündinud 17.02.1945...

Käi keldris seenel!

Tekst: JANE OJA Fotod: erakogu Hoonetest, eelkõige keldritest võib leida...