Taani teadlased loodavad hõlpsamalt taaskasutada segakiudriiet

Kuupäev:

Tekst: PIRET PAPPEL

Tavaliselt hindavad inimesed mugavust, seetõttu on üha menukamad elastaanisisaldusega riided. Polüuretaanist toodetud elastaani pruugitakse nii pesus, sukkades-sokkides kui ka spordirõivastes. Seda lisatakse ka puuvillasele teksariidele tootmaks ülikitsa lõikega pükse, mida oleks muidu võimatu jalga panna. Matkarõivastele annab polüuretaankate veekindluse. Paraku on segakiust riiet raske taaskasutada.
See mure rõhub üha rängemalt, sest moe- ja tekstiilitööstuse keskkonnamõju on ülisuur. Viimase paarikümne aasta jooksul on tekstiilkaupade tarbimine peaaegu kaks korda suurenenud, kuid lõviosa vanadest rõivastest läheb endiselt prügilasse või põletatakse ära. Iga Euroopa Liidu elaniku kohta läheb aastas prügilasse umbes 11 kilogrammi riideid.
Taani Århusi ülikooli teadlased töötavad välja uut viisi, kuidas saaks segakiudriidest eraldada elastaani ja veekindla polüuretaanikihi kiudusid neid kahjustamata. Selleks kuumutasid nad elastaani ja nailonisisaldusega riiet koos tert-amüülalkoholi ja kaaliumhüdroksiidiga. Segu hoiti neli ja pool tundi temperatuuril 225 °C. Protsess lõhkus elastaani polümeeri ja jättis järele taaskasutuseks sobivad kiud.
Uurimus on ilmunud ajakirjas Green Chemistry.

Jagan artiklit

Liitu uudiskirjaga

- Saadame sulle uudiseid Loodusajakirja värskete väljaannete ja muude olulisemate teemade kohta

Viimased artiklid

Teised artiklid

Inimaru tehisaru ajastul

Horisondi uues artiklisarjas „Aru ja tehisaru“ vaatame, mis on tehisaru, , mida see suudab, kuidas tehisaru kasutada ja millised riskid on sellega seotud.

PALVERÄNDURITE JÄLGEDEL | Kas vagamees, rüütel, sant või seikleja? Keskaegsete palverändurite kirju maailm

Märtsi alguses avatakse Niguliste muuseumis näitus liivimaalaste keskaegsetest palverändudest, keskendudes Eestist ja Lätist päevavalgele tulnud arheoloogilistele leidudele. Näituse puhul ilmub tänavu Horisondis mitu teemakohast artiklit.

HARAKALE HAIGUS | Verevoolus päratissoolest

Tekst: Ken Kalling Nii nimetas Friedrich Reinhold Kreutzwald hemorroide. Kuigi...

MAA, ILM JA MÕNDA | Ilm, taevas ja põrgu

Eestlased on alati ihanud sooja. Ka sepp Ivan Orav olevat rahul põrgu kliimaga.