Tekst: MARTIN TIKK Fotod: RAGNE KRUPENENKOV
Päevavalgust jääb aina vähemaks ning taas suureneb vajadus valgusallikate järele. Ajast aega köitnud elav tuli on populaarne ka tänapäeval. Isegi kui majapidamises ei leidu kaminat, ahju ega pliiti, pakuvad küünlad silmailu ja soojust.
Siiski kerkib küsimus, kas keskkonna seisukohalt on vahet, missuguseid küünlaid põletada? Millisest materjalist tehakse keskkonnahoidlikumaid küünlaid ja kuidas täiustatakse küünlaid? Muu hulgas on hea teada, mismoodi mõjutavad erisugused küünlad meie tervist.

Mineraal- ehk parafiinvaha on enim levinud materjal
Parafiinvaha on väga odav ja teda on kõige lihtsam käsitleda. Keskkonnasäästlike toodete ettevõte Ökomon eestvedajad Maria Prii ja Maris Metsoja selgitavad, et parafiin valmib fossiilsetest kütustest ning on taastumatu maavara nagu bensiin ja diisel. Parafiin saadakse määrdeõli rafineerimisel. Tegu on nafta jääkproduktiga, mida põletades eritub mitmesuguseid toksiine, nagu benseeni ja tolueeni, mis on tuntud kui vähki tekitavad ained. Seega, igal õhtul kodus parafiinküünlaid põletades võid tahtmatult ohustada nii enda kui ka pereliikmete tervist.