Eestis elutsevate herilaste sugukond on saanud liigilisa

Kuupäev:

Odaherilane Scolia hirta (foto: Wikipedia Commons)
Odaherilane Scolia hirta (foto: Wikipedia Commons)

Eesti Looduse jaanuarinumbris kirjutab looduseuurija Allan Selin odaherilasest Scolia hirta, kes on esimene ja seni ainus Eestist leitud odaherilaste sugukonna isend sellest liigist.

Mullu 2. augustil Varstu ligidal kohatud isendit oli kerge märgata: tegu on atraktiivse välimusega putukaga, kelle tumedal tagakehal on hästi näha kaks laia kollast triipu. Scolia hirta on küllaltki suur, kuni 25 mm pikkune violetsete tiibadega putukas; isase odaherilase tundlad on märksa pikemad kui emasel. Tema looduslik levikuala jääb Lõuna-Euroopasse, Kesk-Aasiasse ja Põhja-Aafrikasse, ent järk-järgult on ta oma levilat laiendanud põhja poole ja jõudnud ka Eestisse. Odaherilane Scolia hirta on siiski soojalembene liik, mistõttu pole teada, kas väga külmade talvedega suudab ta meil püsima jääda. Seetõttu on teated (võimalusel koos fotoga) tema nägemise kohta igati oodatud.

Haruldase leiu ja liigi kohta saab rohkem lugeda Eesti Looduse jaanuarinumbrist.

Jagan artiklit

Liitu uudiskirjaga

- Saadame sulle uudiseid Loodusajakirja värskete väljaannete ja muude olulisemate teemade kohta

Viimased artiklid

Artiklid tellijatele

Inimaru tehisaru ajastul

Horisondi uues artiklisarjas „Aru ja tehisaru“ vaatame, mis on tehisaru, , mida see suudab, kuidas tehisaru kasutada ja millised riskid on sellega seotud.

PALVERÄNDURITE JÄLGEDEL | Kas vagamees, rüütel, sant või seikleja? Keskaegsete palverändurite kirju maailm

Märtsi alguses avatakse Niguliste muuseumis näitus liivimaalaste keskaegsetest palverändudest, keskendudes Eestist ja Lätist päevavalgele tulnud arheoloogilistele leidudele. Näituse puhul ilmub tänavu Horisondis mitu teemakohast artiklit.

HARAKALE HAIGUS | Verevoolus päratissoolest

Tekst: Ken Kalling Nii nimetas Friedrich Reinhold Kreutzwald hemorroide. Kuigi...

MAA, ILM JA MÕNDA | Ilm, taevas ja põrgu

Eestlased on alati ihanud sooja. Ka sepp Ivan Orav olevat rahul põrgu kliimaga.