Enigma, 2016. aasta esimene voor

Kuupäev:

2016. a. esimese Horisondi Enigma ülesanded läksid untsu. Kõigi ülesannete puhul said esitatud lisatingimused, mis võimaldaksid iga lahenduse peegeldusi ja pöördeid mitte lugeda iseseisvateks lahendusteks. Paraku osutusid need lisatingimused mitteküllaldasteks. Esimese ülesande puhul sai ühest lahendusest kaks lahendust lisaks terve joonise peegeldamisele ja pööramisele ka joonise osade (väikeste kolmnurkade) peegeldamise teel. Sel ülesandel on neli lahendit.Teisel ülesandel on kaks põhilahendit, aga võrratusena esitatud lisatingimused ei takistanud nende arvude ümberpaigutamist kolmnurkade sees. Seetõttu on teisel ülesandel 16 erinevat lahendit. Kolmas ülesanne sai võetud ühest Internetis olevast nuputamisülesannete kogumikust, kus sellele oli leitud üksainus lahend. Lisatingimus E<F välistab küll iga lahendi puhul duaalse lahendi, mille saame pööramisel 180° võrra, aga sellel ülesandel on ikkagi 4684 erinevat lahendit! Siit valus õppetund ülesannete komplekti kokkupanijale – võõraid ülesandeid ja nende vastuseid ei tohi kunagi hea usu peale tõesena võtta, vaid need tuleb põhjalikult üle kontrollida. Kõigi 4684 lahendi leidmine on võimalik ainult siis, kui koostada ülesande piiranguid arvestav sõelumisprogramm. Et „Horisondi“ aasta esimese numbri ülesanded on tavaliselt lihtsamad ja Enigma rubriigi ülesannete puhul üldjuhul programmeerimise oskust ei eeldata, siis sai otsustatud selle ülesande tulemused annulleerida.

Esimene ülesanne andis kaks punkti, teise ülesande eest võis teenida kolm punkti. Kokku teenisid viis punkti Vladimir Jaanimägi, Priit Meos, Allar Padari, Silver Rebenits, Meelis Reimets, Kuldar Traks ja Kevin Väljas.

Samas tuleb aga tunnistada, et kuigi ülesannete komplekt läks untsu, suutsid mõned esimese ja teise ülesande õigesti lahendanud isikutest ka kolmanda, täiesti ebaõnnestunud ülesande õigesti ära lahendada. Nende hulgast saigi loosiga valitud esimese vooru auhinnasaaja. Selleks osutus Priit Meos. Palju õnne!

Vooru võitja saab kingituseks raamatu sarjast „Looduse raamatukogu“. Valikuvõimalustega saab tutvuda https://loodusajakiri.ee/raamatud// .

 

Nimi

I

II

III

IV

V

VI

Kokku

Jaanimägi, Vladimir

5

5

Meos, Priit

5

5

Padari, Allar

5

5

Rebenits, Silver

5

5

Reimets, Meelis

5

5

Traks, Kuldar

5

5

Väljas, Kevin

5

5

Schultz, Gert

4

4

Sepp, Margot

4

4

Sõlg, Anti

4

4

Herkül, Raimo

3

3

Lausmaa, Toomas

3

3

Pruul, Tiit

3

3

Sõnajalg, Jaak

3

3

Jagan artiklit

Liitu uudiskirjaga

- Saadame sulle uudiseid Loodusajakirja värskete väljaannete ja muude olulisemate teemade kohta

Viimased artiklid

Teised artiklid

Enigma teise vooru auhinna sai Siim Sammul

Eelmise vooru kujundite heksaminodeks tükeldamisega said lahendajad edukalt hakkama.Kõigi...

Enigma 2023. aasta esimese vooru auhinna võitis Toomas Tõnissoo

Eelmise ajakirjanumbri ülesanded olid lihtsad. Need, kelle lahendustes hooletusvigu...

Ilmunud on uus Horisont!

Tähelepanelikud lugejad on kindlasti märganud, et sel korral jõudis...

2022. aasta Enigma aastaauhinna võitis Hannes Valk

Enigma eelmise vooru poolmaagiliste ruutude ülesanded ei olnud väga...