Kas nartsiss kasvab Eestis looduslikult?

Kuupäev:

 

Eelmisel nädalal levis mitmel pool uudis, kuidas Tartumaal Sookaldusel asuv looduslik nartsissipõld on täies õies. Kui looduslik on nartsiss Eestis? Mis hetkest alates võib üht liiki pidada looduslikuks?

Kollane nartsiss kasvab looduslikult Lõuna-Euroopas. Eestisse saabus ta Tartu botaanikaaia vahendusel 210 aastat tagasi (1807) ning liik on meil praeguseks ilutaimena laialt levinud. Metsistumist või naturaliseerumist – loodusliku koosluse liikmeks saamist – juhtub kollasel nartsissil harva ning üks tuntumaid ja ulatuslikumaid kohti ongi Sookaldusel. Naturaliseerunud liik peab levima looduslikes kooslustes iseseisvalt, inimese abita ning kokkuleppeliselt kulub selleks taimeliigil 250 aastat.

XN_Narcissus_pseudonarcissus
Kollane nartsiss. Foto: Wikimedia Commons/Guido Gerding

 

Millised on tuntumad kodumaised looduslikud sibullilled?

Looduslikke sibulilli on meie taimestikus väga vähe: laugud ja kuldtähed. Karulauk, murulauk või metslauk on õitseajal vägagi dekoratiivsed ja sobiksid kaunistama igat püsilillepeenart. Kuldtähtedest on meil kindlasti looduslik kollane kuldtäht, keda võib leida näiteks Soomaal või merelaidudel salumetsades. Kindlasti on ka kuldtähtede levikut inimene soodustanud, tuues varakevadise õitseja kasvama oma elamise lähedusse.

Kokkuvõttes tuleks Sookalduse nartsissipõllu looduslikuks nimetamisega veel 40 aastat oodata, isegi olukorras, kus põld on ametlikult juba 1964. aastal looduskaitse alla võetud.

Toomas Kukk / MTÜ Loodusajakiri

Jagan artiklit

Liitu uudiskirjaga

- Saadame sulle uudiseid Loodusajakirja värskete väljaannete ja muude olulisemate teemade kohta

Viimased artiklid

Artiklid tellijatele

Kodus ja võõrsil: paiga- ja rännukirjeldused ühe kaugsõidukapteni eluloo näitel

MARILYN MÄGI Ligi viiel aastakümnel, mis möödus 20. sajandil Nõukogude...

Autobiograafiliste allikate kogumine Eesti kultuuriloolises arhiivis

MAARJA HOLLO Üks Eesti kultuuriloolise arhiivi eesmärk on olnud koondada...

Kirjad ja kirjavahetused

TIINA ANN KIRSS, KANNI LABI Mis kutsub meid avama siidpaela...