Kuidas läheb meie aialindudel?

Kuupäev:

Põldvarblane
Põldvarblane (Passer montanus) on meil arvukas nii asulates kui ka põllumajandusmaastikul Foto: Kristian Pikner / Wikimedia Commons

Meie lugeja Ilmo Jaanimägi Lääne-Virumaalt on saatnud küsimuse, mis puudutab aialindude arvukust. Tema Lääne-Virumaal asuvas söögimajas käisid varblased, tihased ja rohevindid viimati novembris. Detsembrist alates on linnud olnud kadunud ja vaid maja ümbruses põõsastes on mõnikord olnud näha varblasi, aga tihaseid mitte. Milles on asi?

Eesti ornitoloogiaühingu linnukaitsespetsialist Kunter Tätte kinnitab, et pole põhjust muretseda. Varasemate aastate põhjal võib väita, et üksikute piirkondade linnupuuduse järgi ei saa Eesti keskmist linnurikkust hästi ennustada. Linnusöögimajade juures võib arvukus oleneda lumikattest ehk looduslike toiduvarude kättesaadavusest ja konkurentsist naabruses leiduvate toidumajadega, kuid ilmselt suuresti ka sellest, kas linnud on sel aastal otsustanud antud piirkonda talveks jääda või mitte.

Linnupopulatsioonide arvukus võib aastati märgatavalt erineda olenevalt kevadisest ja suvisest pesitsusedukusest ning sügise rändeoludest. Vahel harva võivad isegi haigused mõne asurkonna suurust vähendada. Kas üle kogu Eesti on tänavu aedades märgatud vähem linde, saab öelda Eesti ornitoloogiaühingu talvise aialinnuvaatluse tulemuste põhjal.

Eesti ornitoloogiaühing / Loodusajakiri

Jagan artiklit

Liitu uudiskirjaga

- Saadame sulle uudiseid Loodusajakirja värskete väljaannete ja muude olulisemate teemade kohta

Viimased artiklid

Artiklid tellijatele

TEGUTSE TEADLIKULT | Võõrliigiteadlik aiapidamine

Tekst: Martin Tikk Fotod: Merike Linnamägi Agaralt aiandusega tegeledes võib...

VESTLUSRING | Rahvusloom hundi viis aastat: lambakasvatajate vapiloom

Jüripäeval, 23. aprillil 2018 kuulutati saates „Osoon“ välja Eesti...

Looduse taastamine: kalapääsud paisudele

Teostus: Andrei Kupjanski / Loodusajakiri

Maarja-Magdaleena, kõige piibellikuma nimega kihelkond

Tekst: Mait Sepp, Taavi Pae Palamuse kihelkonna on kirjutanud kuulsaks...