Kuidas läheb meie aialindudel?

Kuupäev:

Põldvarblane
Põldvarblane (Passer montanus) on meil arvukas nii asulates kui ka põllumajandusmaastikul Foto: Kristian Pikner / Wikimedia Commons

Meie lugeja Ilmo Jaanimägi Lääne-Virumaalt on saatnud küsimuse, mis puudutab aialindude arvukust. Tema Lääne-Virumaal asuvas söögimajas käisid varblased, tihased ja rohevindid viimati novembris. Detsembrist alates on linnud olnud kadunud ja vaid maja ümbruses põõsastes on mõnikord olnud näha varblasi, aga tihaseid mitte. Milles on asi?

Eesti ornitoloogiaühingu linnukaitsespetsialist Kunter Tätte kinnitab, et pole põhjust muretseda. Varasemate aastate põhjal võib väita, et üksikute piirkondade linnupuuduse järgi ei saa Eesti keskmist linnurikkust hästi ennustada. Linnusöögimajade juures võib arvukus oleneda lumikattest ehk looduslike toiduvarude kättesaadavusest ja konkurentsist naabruses leiduvate toidumajadega, kuid ilmselt suuresti ka sellest, kas linnud on sel aastal otsustanud antud piirkonda talveks jääda või mitte.

Linnupopulatsioonide arvukus võib aastati märgatavalt erineda olenevalt kevadisest ja suvisest pesitsusedukusest ning sügise rändeoludest. Vahel harva võivad isegi haigused mõne asurkonna suurust vähendada. Kas üle kogu Eesti on tänavu aedades märgatud vähem linde, saab öelda Eesti ornitoloogiaühingu talvise aialinnuvaatluse tulemuste põhjal.

Eesti ornitoloogiaühing / Loodusajakiri

Jagan artiklit

Liitu uudiskirjaga

- Saadame sulle uudiseid Loodusajakirja värskete väljaannete ja muude olulisemate teemade kohta

Viimased artiklid

Artiklid tellijatele

Rändlinnud saabuvad!

Teostus: Andrei Kupjanski / Loodusajakiri

Maastikugeneetika

Teostus: Andrei Kupjanski / Loodusajakiri

Inimaru tehisaru ajastul

Horisondi uues artiklisarjas „Aru ja tehisaru“ vaatame, mis on tehisaru, , mida see suudab, kuidas tehisaru kasutada ja millised riskid on sellega seotud.

PALVERÄNDURITE JÄLGEDEL | Kas vagamees, rüütel, sant või seikleja? Keskaegsete palverändurite kirju maailm

Märtsi alguses avatakse Niguliste muuseumis näitus liivimaalaste keskaegsetest palverändudest, keskendudes Eestist ja Lätist päevavalgele tulnud arheoloogilistele leidudele. Näituse puhul ilmub tänavu Horisondis mitu teemakohast artiklit.