Orhideenäitusel Tartu ülikooli botaanikaaias näeb Ecuadorist pärit liike

Kuupäev:

1.–10. märtsini toimuval Tartu ülikooli botaanikaaia orhideenäitusel saab sel aastal vaadelda põnevaid orhideeliike otse Ecuadorist. Näituse osana toimub ka orhideekonkurss, millest on võimalik oma orhideega osa võtta. Näituse programm on sisustatud põnevate ürituste, töötubade ja ekskursioonidega.

Näitusel on väljas erinevad orhideeliigid Ecuadorist, sealsest orhideeaiandist Ecuagenera. Näitusele saabuvate taimede hulgas on liike, mis on levinud laialdasemalt Kesk- ja Lõuna-Ameerikas, kuid ka Ecuadorile ainuomaseid ja väga kitsa loodusliku levilaga liike ehk endeeme.

„Ecuagenera aiandi aastakümnete pikkuse töö tulemuseks on arvukad orhideeliikide avastused ning nende kaitsmine ja paljundamine, üha hoogustuv kaitsealade moodustamine ning uute hübriidide aretamine. Ecuador on loodusliku mitmekesisuse poolest üks rikkamaid riike kogu maailmas, kus ainuüksi orhideeliike on teada üle 4200! Mitmed nendest liikidest ja perekondadest on värskelt ka eestikeelse nime saanud,“ sõnas näituse korraldaja ja botaanikaaia vanemaednik Sten Mander.

Lisaks toimub sel aastal osana orhideenäitusest ka orhideekonkurss, kuhu on osalema oodatud kõik, kel õitseb kodus parasjagu mõni huvitav orhidee. Orhideekonkursi esikolmik selgitatakse välja rahvahääletuse tulemusena – kõigil orhideenäituse külastajatel on võimalik taimi hinnata ning valida oma lemmik. Võitjakolmikule paneb Tartu Ülikooli botaanikaaed välja väärilised auhinnad – põnevad orhideetaimed.

Orhideenäituse ajal toimuvad 2. ja 9. märtsil kell 14 töötoad, kus tutvustatakse orhideesid ja antakse nippe nende hooldamiseks. Töötuba viivad läbi botaanikaaia aednik Ingrid Akkermann ja Anni Oja, kes on oma teadmisi täiendanud Costa Rica Lankesteri botaanikaaias, mille üheks tegutsemissuunaks on kohalike orhideede paljundamine ning nende reintrodutseerimine.

Töötoas tegutsetakse botaanikaaia enda taimede näitel. Töötubades saab korraga osaleda kuni 15 inimest, osalemine on tasuline – 10 eurot inimene. Osalemiseks on vaja eelregistreeruda botaed@ut.ee või telefonis 737 6180. Lisateave töötubade kohta: Anni Oja, cashmir@gmail.com.

Lisaks töötubadele toimuvad orhideenäituse ajal ka ekskursioonid. Ekskursioonid toimuvad 1.–3. ja 8.–10. märtsil kell 11. Ekskursioonil osalemine on tasuline, pileti hind inimese kohta on 10 eurot ja maksimaalselt saab ühest ekskursioonist osa võtta 12 inimest. Osalemiseks on vaja eelregistreeruda botaed@ut.ee või telefonil 737 6180.

Orhideenäituse programmi kuulub ka 6. märtsil kell 18 Tartu Ülikooli botaanikaaias toimuv loodusõhtu „Orhideede sigimiskombestikust – purjus herilased, parfüümimeistrid ja kaunis petukaup“, kus linnaaednik ja orhidee-entusiast Anni Oja räägib orhideede sigimiskombestikust.

10. märtsil kell 14 toimub orhideekonkursi autasustamine, millele järgneb näituse ekskursioon. Ekskursioonile järgneb kontsert, kus esineb Lisanna Kuningas. Kontsert on osa Ellujäämise Kunstide Loodusloovusfestivali linnujämmikontserdisarjast, see kuulub Euroopa Kultuuripealinna põhiprogrammi.

Lisaks orhideenäitusele saab botaanikaaia õppeklassis samal ajal näha ka kunstniku Tõnu Tamme orhideemaale. Orhideenäituse puhul on botaanikaaed tööpäeviti avatud tavapärasest natuke kauem: näitust saab tulla vaatama E–R kell 10–18, L–P kell 10–17. Sissepääs botaanikaaia piletiga. Kõigil orhideehuvilistel on võimalik taimi kaasa osta.

Tartu ülikooli botaanikaaed /Loodusajakiri

Jagan artiklit

Liitu uudiskirjaga

- Saadame sulle uudiseid Loodusajakirja värskete väljaannete ja muude olulisemate teemade kohta

Viimased artiklid

Artiklid tellijatele

Varjumetsad

Nahkhiireuuringud on viinud mind iseäralikesse varjumetsadesse ja pannud muretsema,...

RAJAKAAMERA LOOD | Hall-kärbsenäppide kaks esimest elunädalat

Hinnomäe pooleteise hektari suuruses kuusikus pesitses 2022. aasta suvel...

INTERVJUU | Looduse taastamise määrus aitab elul edasi kesta

Aleksei Lotman väidab, et ta peab loomi vähe, praegu...

Eesti kihelkonnad| Iisaku kihelkond: kriivad, poluvernikud ja rahvuspark

Tartust Jõhvi sõites keerab maantee Kauksi kohalt Peipsist eemale....