Uuenenud Eesti äikesevaatlejate võrk otsib vaatlejaid

Kuupäev:

Foto: Olev Mihkelmaa/Wikipedia
Foto: Olev Mihkelmaa/Wikipedia

Kümnendat vaatlushooaega alustav Eesti äikesevaatlejate võrk otsib uusi vaatlejaid, kes aitaks koguda andmeid äikese ja ohtlike äikesenähtuste kohta Eestis.

Sellest aastast on vaatlusmetoodikat uuendatud ja lihtsustatud. Äikesevaatlused hõlmavad nüüdsest vaid äikese algus- ja lõpuaegade ning intensiivsuse registreerimist.

Senisest suuremat rõhku pööratakse ohtlike ilmastikunähtuste vaatlustele, kuna nende levikust parema ülevaate saamine on aktuaalne kogu Euroopas. Vaatlejatel, kellel ei ole aega äikesevaatlustega tegeleda on nüüdsest võimalik osaleda ainult ohtlike nähtuste vaatlemisel. Keskmine vaatleja kohtab selliseid nähtuseid vaid mõnel korral aastas, seega on andmete kogumisse võimalik panustada ka minimaalse ajakuluga.

Äikesevaatlustega on oodatud liituma kõik huvilised olenemata vaatluskogemusest, vanusest ja tegevusalast. Kõigile registreerunud vaatlejatele saadetakse tasuta vaatlusjuhend ja vaatluslehed, mida arvutikasutajatel on võimalik saada ka elektrooniliselt. Huvilistel palutakse registreeruda hiljemalt 30. aprilliks 2015. Rohkem teavet ja elektrooniline registreerumisvorm on saadaval Eesti äikesevaatlejate võrgu internetilehel.

Kogutud andmete peamine kasutusala on uurida ohtlike äikesenähtuste levikut ning teha võrdlusanalüüs inimeste kogutud ja välgudetektorite registreeritud andmete kohta. Üheksa aasta jooksul on äikesevaatlejad teinud juba üle 15 000 vaatlust. Peale äikes on märgitud huvitavaid ja haruldasi ilmastikunähtusi, nagu vesipüksid, tornaadod ja keravälk. Äikesevaatlejate kogutud andmete põhjal on juba avaldatud ka üks rahvusvaheline teadusartikkel.

NB! Arvutit mitte kasutavatel huvilistel palutakse endast teada anda kuni 30. aprillini 2015 tavakirjaga aadressil Eesti äikesevaatlejate võrk, Tartu ülikooli geograafia osakond, Vanemuise 46-326, Tartu, 51014.

Vajadusel võib kirjutada ka e-posti teel kamenikmeister@gmail.com või helistada tel 59093905 (vastatakse tööpäevadel tööaegadel ja vajadusel registreeritakse).

EÄV

Jagan artiklit

Liitu uudiskirjaga

- Saadame sulle uudiseid Loodusajakirja värskete väljaannete ja muude olulisemate teemade kohta

Viimased artiklid

Artiklid tellijatele

TEGUTSE TEADLIKULT | Küünlad loodushoidlikult põlema!

Tekst: MARTIN TIKK Fotod: RAGNE KRUPENENKOV Päevavalgust jääb aina vähemaks...

Talvitumine parasvöötmes on putukate ellujäämise meistriklass

Põhjaparasvöötmes levinud asukad õitsevad, paljunevad ja kasvavad aprillist septembrini,...

INTERVJUU | Kai Punger: lapsed tahavad õpetajaga suhelda

Kai Pungeriga vestelnud Piret Pappel KAI PUNGER on sündinud 17.02.1945...

Käi keldris seenel!

Tekst: JANE OJA Fotod: erakogu Hoonetest, eelkõige keldritest võib leida...