Eesti Metsa talvenumbris metsapõlengutest ja metsa põletamisest

 

Eesti Metsa talvenumbris on lausa kaks lugu pühendatud metsapõlengutele. Üks koguni metsa põletamisele – nimelt põletatakse metsa uuendamise eesmärgil Soomes Seitsemineni rahvuspargis. Kuidas ja miks seda tehakse, sellest kirjutab Maalehe digilehe toimetaja Mari Kartau, kes käis Soomes ühte põletatud männikut oma silmaga kaemas.

Metsad põlevad Eestiski. Kuidas süttivad, pole sageli teada, aga need põlevad. Mis saab aga siis, kui põleng ükskord kustutatud on? Vastuseid sellele otsivad metsateadlased, kes uurivad alates 2002. aastast Loode-Eestis põlenud metsaalade taastumist.

Seekordses debatiloos püstitame küsimuse, kas lubada teedele senisest suurema täismassiga puiduveokid või mitte. Pilootprojekt, kus teatud teedel ja nõuete täitmisel tohib puiduveok kaaluda kuni 52 tonni, on praegu käimas ning metsameestel on selles osas lausuda vaid tunnustavaid sõnu. Mida aga teevad meie teed, ei ole veel täpselt teada, sest andmeid kogutakse. Varasemad uuringud soovitavad koormuste tõstmisse suhtuda pigem ettevaatlikult.

Viio Aitsam, kes kolmes numbris andis ülevaate kolme valla metsandussektoris, võtab nüüd teema kokku, tõdedes, et metsasektoris tegutsejate tähtsus kohaliku elu osana on suurem kui avalikest andmetest saab välja lugeda.

Rainer Kuuba nime kuuldes, seostub ilmselt nii mitmelegi metsamehele kunagine tulihingeline looduskaitsja. Nüüd Võru instituudi direktorina töötav Kuuba kasvatab metsa 17 hektaril, olles osa sellest majandamisest puutumatuks jätnud.

Lisaks arutlevad metsaomanikud metsade sertifitseerimise vajalikkuse üle, kõneleme ettevõttest Timber, kes korraldab veebipõhisel avalikul enampakkumisel raieõiguse müüki, kunagisest tulihingelisest looduskaitsjast Rainer Kuubast, kes nüüd ise oma metsa kaitseb ning ajame juttu meie metsade huntide ja karude asjatundja, keskkonnaagentuuri juhtivspetsialisti Peep Männiliga.

Saame teada, missugused olid kunagi Kuressaare metsad, milline roll on pasknääril tammede „külvamisel“ ja millised plaanid on riigil looduskaitsealuste maade hüvitamisel ja väljaostmisel.

Osta paber– või digiajakiri meie e-poest!

Eesti Metsa talvenumber 2016.
Eesti Metsa talvenumber 2016.