EESTI RAAMAT 500| JUHAN KUNDER on pannud aluse taimeteaduse eestikeelsele sõnavarale

Kuupäev:

Tekst: TOOMAS KUKK

Kooliõpetaja Juhan (Johann) Kunder (1852–1888) jõudis oma lühikese elu jooksul hämmastavalt palju. Ta avaldas näitemänge („Kroonu onu“, „Mulgi mõistus ja Tartlase tarkus“, „Muru Miku meelehaigus: Nali ühes näituses“, „Mõrsja ja Märatsejad: kolmejauline näitemäng“ jt), muinasjutte („Ahjualune“, „Suur Peeter ja Väike Peeter“ jt), luulet ja õpikuid. Ühtlasi kuulus ta Eesti üliõpilaste seltsi, oli tuntud ühiskonnategelane, ajalehtede kaastööline jne. Rakveres, Tallinnas ja Viljandis on ikka väga põhjendatult antud tänavale Kunderi nimi.

EESTIKEELSETE TAIMEMÕISTETE TULEK

Praegusajal on ülekohtuselt vähe meenutatud Kunderi zooloogia-, botaanika- ja teisi looduslooõpikuid ning tema panust eestikeelse loodusteadusliku mõistestiku arengusse. Botaanikuna vaatasin lähemalt tema kolmeteoselise sarja „Looduse õpetus koolmeistritele, koolidele ja iseõpetuseks“ teist raamatut, „Taimede riik“ (1882, tiitellehel 1881). Õpikute esimene jagu, zooloogiat käsitlev „Elajate riik“, ilmus 1877 ja kolmas jagu, geoloogiat vaatlev „Kivide riik“, 1885. Õpikud on ajastule iseloomulikult gooti kirjastiilis: v asemel on kasutusel w, sidekriipsu asemel võrdusmärk jne.

Kunder pani oma õpikuga aluse taimede kirjeldamise ja nimetamise eestikeelsele sõnavarale. Algkooliõpikuid ja aabitsaid oli eesti keeles publitseeritud varemgi, aga omakeelsed mõisted ja kasvõi taimenimetused kippusidki olema algkooli tasemel. Meenutagem, et esimese eestikeelse taimemääraja, õigemini küll selle esimese ja ainsaks jäänud vihiku ilmumiseni, jäi siis veel 25 aastat („Kodumaa õiskaswud“ I, 1907). Esimese täieliku eestikeelse Eesti taimede määraja avaldas Gustav Vilbaste alles 1922. aastal („Eesti taimestik koolidele“).

Jagan artiklit

Liitu uudiskirjaga

- Saadame sulle uudiseid Loodusajakirja värskete väljaannete ja muude olulisemate teemade kohta

Viimased artiklid

Teised artiklid

Ülitöödeldud toidu salakavalas haardes

Kristel Vene Ülitöödeldud toit mõjutab tervist. Millised need mõjud on? Miks...

Inimluud Haljala kiriku juurest

Martin Malve 2024. aasta septembris lõppes kaks aastat väldanud Haljala...

Noortel matemaatikutel oli tihe ja edukas võistlusaasta

Oleg Košik 2024. aastal kujunes matemaatikavõistluste tippsündmuseks Tartus peetud rahvusvaheline jõuproov...

KELLELE KIRJUTATAKSE AJALUGU |Ajalookirjutus kahe maailmasõja vahel

Tekst: MATI LAUR Esimene maailmasõda ei viinud Õhtumaad hävinguni, kuid...