SEIK | Vähemalt mu süda laske Tormasse viia

Kuupäev:

Tekst: JUHANI PÜTTSEPP Foto: INGMAR MUUSIKUS

Koduloolase Karl Õunapuu aastal 1959 Eesti Looduses (nr 5) ilmunud artikkel „Friedenthal – kultuurilooline mälestusmärk“ jutustab toonase Tartu–Narva maantee äärsest mõnehektarisest pargist Tormas, mis on „meile hästi tuntud“ meditsiinidoktori ja estofiili Georg Julius von Schultz-Bertrami (1808–1875) kodukohana. Seal elas ta ema Caroline, seal elas periooditi ta ise: kirjutas, ravis maarahvast, seejuures vaeseid tasuta, jagas arstirohtusid, imetles puulehtede kulda sügisel ja tuhandete lindude laulu kevadel.

Tema oli see, kes 1839. aastal Õpetatud Eesti Seltsi koosolekul küsis: „Kuidas peab nüüd meie selts ühe täisealiseks kuulutatud, pärisorjusest vabastatud ja ometi oma mittetäisealisuse ja julgusetuse koorma all edasi ägava rahva valgustamist ja vaimset taassündi kõige jõudsamalt edendama?“ Ning vastas samas: „Ma arvan, kahe asja läbi. Anname rahvale eepose ja ajaloo ja kõik on võidetud! Teise jaoks on materjali küllalt olemas, esimese jaoks kogugem

Jagan artiklit

Liitu uudiskirjaga

- Saadame sulle uudiseid Loodusajakirja värskete väljaannete ja muude olulisemate teemade kohta

Viimased artiklid

Teised artiklid

Rändlinnud saabuvad!

Teostus: Andrei Kupjanski / Loodusajakiri

Maastikugeneetika

Teostus: Andrei Kupjanski / Loodusajakiri

Inimaru tehisaru ajastul

Horisondi uues artiklisarjas „Aru ja tehisaru“ vaatame, mis on tehisaru, , mida see suudab, kuidas tehisaru kasutada ja millised riskid on sellega seotud.

Registreeru teoreetilise bioloogia kevadkooli!

Poolesajas teoreetilise bioloogia kevadkool „Bioloogilise mõtte areng“ ootab huvilisi. 26.–28....