Suur tuba

Kuupäev:

VALLO KEPP

Ma peaksin kohe alguses mainima, et eesti kultuuriloolise arhiivi (EKLA) suures toas olen ilmselt kõige rohkem mõelnud, siis algallikaid lugenud ja uuesti mõelnud.

Nende kahe tegevuse vahelisest kitsast praost on mulle kõige reljeefsemalt paistnud nõukogude võimu sekkumine kirjandusprotsessi. Vahel paistsid selgelt ka nõukogude võimu aegsete kirjanduslugude kujundamisvõtted.

Sama võimalust pakkus ka Tallinnas asuva rahvusarhiivi Madara tänava lugemissaal, seal olen palju kordi rohkem viibinud, kuid seal segas kummaline laine inimesi, kes tegelesid küllaltki lärmakalt oma pärandiasjadega, ja mõtlesin: jumal tänatud, et olen paljas kui püksinööp … Vahel pukseeriti mõni neist lugemissaalist eesruumi rahunema.

See on ka kurb lugemistuba oma venekeelsete ülekuulamistoimikutega, Betti Alveri ja Heiti Talviku ning veljestolaste ülekuulamisprotokollidega. See äärmiselt rikkalik materjal kipub meie kultuuriringlusest kõrvale jääma keele puuduliku valdamise tõttu. Valu on puust palitutes ammu mulla all. Et rahvusarhiivi on talletatud ka vahetult pärast sõda sõjasaagina Tartust üle toodud kirjandusainest, ilusate templitega „Kultuurilooline Arhiiv“, selgus pikapeale.

Jagan artiklit

Liitu uudiskirjaga

- Saadame sulle uudiseid Loodusajakirja värskete väljaannete ja muude olulisemate teemade kohta

Viimased artiklid

Teised artiklid

Maaülikool kutsub niitmispäevale

Niitmispäev toimub 25. juunil algusega kell 10.00 EMÜ kogukonnaaia...

RAJAKAAMERA LOOD | Nugise-emand käis saagijahil

Sedapuhku vahendan rajakaamerasilma kaudu emanugise tegemisi. Täpsemalt saame aimu,...

Alanud on haudelinnustiku punktloendus

Eesti Ornitoloogiaühing kutsub vabatahtlikke linnuvaatlejaid 25. maist kuni 15....

Loodusajakiri: uus Sõrve looduskaitseala

Tallinna külje all asuv Sõrve looduskaitseala moodustati 2023. aastal....