TUNNE LOODUST | Kas sisalik või vesilik?

Kuupäev:

Tekst: PIRET PAPPEL

„Ja siis nägin täna veel sisalikku. Ta oli selline oranžika kõhuga. Ujus tiigis ringi.“ Loodushuviliste laste vanemad kuulevad sellist juttu üsna tihti. Ja mõnikord võivad seda rääkida ka täiskasvanud. Vesilikud ja sisalikud kuuluvad eri loomarühmadesse, kuid nende sarnane välimus tekitab segadust.

Vesiliku ja sisaliku sassiajamine on üsna tavaline. Välimuse poolest on need loomad esmapilgul väga sarnased. Meie liikidel on neli jalga (välja arvatud jalgadeta sisalik vaskuss, keda aetakse segi maoga) ning sale pruunikat värvi keha, mis lõpeb lühema või pikema sabaga. Vesilikud ja sisalikud on kõigusoojased, kuid erinevad elupaigalt ja eluviisilt siiski suuresti.

Sisalikud kuuluvad roomajate klassi soomuseliste seltsi. Sisalikuliike on üle 7400. Nad on väga mitmekesine rühm. Peale tavapäraste nelja jalaga liikide, nagu varaanid, iguaanid jne, kuuluvad siia jalutud liigid ja sellised sisalikud, kellel on kadunud kas esi- või tagajalad või osa neist.

Kõiki sisalikke iseloomustavad keha katvad soomused ja kilbised, hingamine ainult kopsudega ning tugevad munakestad, mis kaitsevad loodet kuivamise eest. Meie jalgadega sisalikud, s.o arusisaliku ja kivisisaliku paigutavad süstemaatikud sisaliklaste sugukonda. Kolmas sisalikuliik on ilma jalgadeta vaskuss, keda ilmselgelt vesilikega segi ei aeta.

Jagan artiklit

Liitu uudiskirjaga

- Saadame sulle uudiseid Loodusajakirja värskete väljaannete ja muude olulisemate teemade kohta

Viimased artiklid

Teised artiklid

Kassikaku pesakohad vajavad kaitset

Sel kevadel valminud kassikaku kaitse tegevuskava seab järgneva viie...

TEHNOKRAADI KROONIKAD | Aju-arvuti liidesed aitavad halvatutel suhelda ja liikuda

Tekst: ÜLAR ALLAS Ajaloo koidikust peale on otsitud võimalusi parandada...

Teise vooru auhinna sai Raimo Herkül 

Enigma tänavuse teise vooru ülesanded olid lihtsad. Iga ülesande...

Ilm ja eesti kirjandus

Tekst: AIN KALLIS Need ilmad on kodused. / Need on...